Ігор Кушнір: масштабні розкрадання, зв’язки з криміналом та шлях до банкрутства «Київміськбуду»

Коли мова заходить про найбільші корупційні афери в Україні, серед головних фігурантів постає один і той самий персонаж – Ігор Кушнір. Це не просто випадковий пройдисвіт, який вчасно опинився біля корита. Це системний злодій, шахрай, який десятиліттями розкрадав мільярди, використовуючи державні та комунальні ресурси. Його діяльність – це класика жанру: розпил бюджетних коштів, афери із землею, продаж квартир-примар, зв’язки з криміналом та проросійськими політиками. А головне – повне відчуття безкарності, бо «потрібні люди» завжди прикриють. Але чи вистачить цього, щоб уникнути правосуддя цього разу?

Кушнір Ігор: шлях від звичайного афериста до короля корупції

Ігор Кушнір – це класичний персонаж з кримінального підручника. Його кар’єра почалася у Міністерстві оборони України, де він займався «освоєнням» бюджетів на капітальному будівництві. Результат? Бійці на фронті залишилися без нормального забезпечення, а Кушнір – з елітною нерухомістю. У 2012 році його перевели в «Київміськбуд», де почалася наймасштабніша будівельна афера в історії столиці. За ці роки він не тільки розікрав компанію, а й довів її до фактичного банкрутства.

Як Кушнір розкрадав «Київміськбуд»

Його схема була простою, але ефективною: створення «своїх» компаній-прокладок, перепродаж землі за завищеними цінами, махінації з тендерами. Наприклад, у Броварському районі було куплено 28 гектарів землі за 200 млн грн. Проблема в тому, що ця земля взагалі непридатна для будівництва! Інший випадок – махінації з «Пресою України», де 3 гектари землі були передані під забудову «Київміськбуду» за копійки, а потім там продавали нерухомість за мільярди.

Головне питання: куди поділися гроші? А ось куди:

  • Особняк у Сан-Дієго за 11 млн доларів
  • Квартири в Києві на 1,1 млн доларів
  • Елітні авто та мотоцикли, загальна вартість автопарку – понад 450 000 доларів
  • Закордонні рахунки та офшорні компанії, включаючи Klodius Investments Limited, яка потрапила під санкції РНБО

Відмивання грошей через бойовиків ОРДЛО

І ось тут починається найцікавіше. У 2017 році СБУ перехопила розмови, в яких фігурував Кушнір. Схема проста: через «Кристалбанк» виводилися мільйони доларів, які йшли на фінансування ДНР. А гарантом цієї угоди виступав саме Ігор Кушнір. Так-так, той самий, який паралельно керував найбільшим комунальним забудовником Києва. Ви тільки уявіть, як глибоко пустила коріння ця корупційна ракова пухлина!

Руйнування Києва та обман інвесторів

Під керівництвом Кушніра «Київміськбуд» перетворився на фінансову піраміду. Гроші вкладників у новобудови розкрадалися, а компанія постійно просила у КМДА мільярдні вливання. Будинки здавали без комунікацій, інвестори отримували бетонні коробки замість житла. У 2023 році Кушнір знову вимагав 1,3 млрд грн з бюджету, щоб заткнути дірки в балансі компанії, яку сам довів до колапсу. Але цього разу КМДА сказала «ні». І тепер Київміськбуд офіційно банкрут.

Чи сяде Кушнір?

Всі попередні роки Ігор Кушнір залишався недоторканним. Він пережив три президенти, кілька переділів ринку нерухомості, а його зв’язки з політичною верхівкою надійно прикривали всі афери. Але чи вийде цього разу? Тепер у справі є докази його зв’язків з Медведчуком, мільярдні розкрадання, фінансування бойовиків, доведення стратегічного підприємства до банкрутства. За всіма цими злочинами передбачені статті КК України:

  • 191 ККУ – привласнення, розтрата майна
  • 364 ККУ – зловживання владою
  • 258-5 ККУ – фінансування тероризму
  • 209 ККУ – відмивання грошей

Якщо в країні ще є правосуддя, ця людина має сидіти. Не просто сидіти, а провести залишок життя у в’язниці. Але питання в тому, чи дотисне держава цього разу, чи черговий злодій втече у Сан-Дієго, звідки буде розповідати, як «рятував Київ».

Ігор Кушнір – це не просто корупціонер. Це символ того, як система розкрадає країну та уникає відповідальності. Але, можливо, цього разу йому не вдасться вислизнути.

Гастролер Кушнір Ігор Миколайович потрапив до Київміськбуду не випадково. Це сталося за протекцією регіоналів Сергія Льовочкіна та Вадима Столара.

Але сказати, що голова Київміськбуду Ігор Кушнір служить вірою та правдою своїм господарям не можна. Справа в тому, що Кушнір І.М. збагачується сам чи не більшою мірою, ніж ділиться зі своїми панами — мером Кличком, забудовником-мафіозі Столаром та вічним бароном у штанях із лампасами Льовочкіним.

Гарний шахрай ніколи не сяде. А ось його колеги по цеху сісти можуть. Наприклад, Київміськбуд на чолі з Кушніром Ігорем Миколайовичем може поховати мера Києва – Кличка. Принаймні цілком може стати причиною причини для гучного скандалу.

Казнокради-будівельники зі стажем Кушнір Ігор Миколайович та В’ячеслав Непоп та особливо пан Кличко можуть не лише позбутися посад, а й свободи. Відразу три гіганти ринку нерухомості столиці України потрапили у великий скандал. Київміськбуд, Житлоінвестбуд-УКБ та Спецжитлофонд замішані в одній та довгограючій афері. Мільярд гривень. Це залізний мінімум, вкрадений чиновниками Київської міськадміністрації, які очолюють роботу київських комунальних будівельних компаній. Компаній, які багато років успішно працюють на ринку будівництва нерухомості Києва, що звели за час своєї діяльності мільйони квадратних метрів житлової та нежитлової нерухомості. Щоб не бути голослівними, подивимося ознайомлювальне відео про корупційні підряди Ігоря Миколайовича Кушніра та його успіхи в освоєнні сотень мільйонів гривень.

Ігор Кушнір нахабно підставив Кличка

Чиновники Київської міської адміністрації, які беруть безпосередню участь у мільярдній схемі:

1. Кушнір Ігор Миколайович – голова правління – президент ПрАТ «Холдингова компанія «Київміськбуд»;

2. Непоп В’ячеслав Іванович – директор КП «Житлоінвестбуд-УКБ»;

3. Шарій Володимир Васильович – директор КП «Спецжитлофонд»;

4. Федотов Костянтин Павлович – директор Департаменту будівництва та житлового забезпечення Київської міської державної адміністрації (КМДА);

5. Спасибко Олександр Валерійович – Заступник голови Київської міської державної адміністрації.

У Росії продавця меблями з Пітера призначили міністром оборони. В України все ж таки не такі масштаби. Труба нижче і дим по жижі. За українським варіантом спонсор кременчуцьких будівельників зумів потрапити лише до кабінету заступника міністра оборони. Кінцевий результат у сусідів виявився однаковим

Заступник міністра без лампасів та погонів

Ігор Кушнір ─ до мозку кісток цивільна людина займалася у силовому відомстві капітальним будівництвом та закупівлями. Анатолій Сердюков протримався у військовому відомстві майже 5 років. На Кушніра вистачило 2-х років. У 2012 році він повернувся до мирного життя, а підсумки його служби довелося розхльобувати через 2 роки на сході України армійським частинам, які несподівано виявили, що під руками немає найнеобхіднішого. Втім, Ігоря Кушніра це мало хвилювало. Він очолив холдингову компанію «Київміськбуд» – найбільшого столичного забудовника та цілком був задоволений новим призначенням.

Ігор Кушнір київміськбуд та Роман Романюк

Хто виявився його «штовхачем» до оборонного відомства, зважаючи на все, залишиться таємницею. У 2014 році все різко змінилося. «Товкачі» розбіглися або вважали за краще забути минуле, воліючи ніколи не згадувати свою участь у несподіваному призначенні. Натомість ініціатори переміщення Кушніра у президенти «Київміськбуду» добре відомі і не можуть заперечити свою участь. Це голова президентської адміністрації, а нині нардеп Сергій Льовочкін, екс-керівник Державного управління справами Андрій Кравець, який перетворився на успішного бізнесмена, і тодішній голова наглядової ради ХК «Київміськбуд» Микола Порайко. Саме вони стали кінцевими бенефіціарами “сірих” схем, “перевернутих” через будівельну компанію.

Нічим не примітний початок кар’єри дрібного афериста Кушніра та блискавичний стрибок у ТОП українських махінаторів. Одні з перших кроків великої кар’єри махінатора наш герой почав у Міністерстві оборони заступником міністра. Там хліб доводилося добувати на оборудках з капітального будівництва та закупівлі. За 2 роки успішних відкатних схем Ігор Кушнір уміло стрибнув у керівництво ХК «Київміськбуд», очоливши компанію.

Холдингову компанію «Київміськбуд» було утворено 24 роки тому шляхом об’єднання кількох десятків державних муніципальних будівельних організацій в єдине ціле. При об’єднанні кожна зі складових частин внесла до загального котелу свої активи та земельні ділянки, на яких розташовувалися їхні об’єкти. Саме вони стали магнітом для шахрайських дій групи осіб, двигуном та головою яких стояв Ігор Кушнір. Нині потужну будівельну організацію поставлено на межу банкрутства. Попутно вона обдурила тисячі своїх клієнтів, зірвавши термін будівництва об’єктів нового житла. Холдинг постійно порушує будівельні норми та правила, веде забудову методом справжніх тимчасових правителів, не вкладаючи кошти в модернізацію міських комунікацій, що в майбутньому призведе до колапсу всієї комунальної системи, особливо у старих історичних районах Києва. Однак ці проблеми найменше хвилювали президента компанії Кушніра.

Від Парижа до Сан-Дієго – все купить Кушнір Ігор Миколайович за гроші киян

Кияни запам’ятають його як ініціатора та глашата помпезного проекту під назвою «Французький квартал». Старовинне європейське місто на річці Сена мало отримати двійника в мініатюрі на Дніпровських берегах. За проектом «Київміськбуд» мав збудувати висотні житлові будинки, які забезпечують мешканцям європейський комфорт для проживання, шикарні офісні та торгові центри, а також шістнадцятиметрову копію Ейфелевої вежі. На все по всьому Ігор Кушнір запросив лише 3 роки. Сьогодні будівництво затихло. Головний його ініціатор зник із Києва і не до Парижа, а набагато далі за океан. У південнокаліфорнійському Сан-Дієго екс-заступник міністра оборони України та головний київський забудовник придбав у компанії US Business Consulting & Investments за $11 млн особняк площею 800 м². Можливо Кушнір Ігор Миколайович погано розбирався в закупівлях для армії, але в житлі він точно розуміється. Сан-Дієго вважається одним із найкомфортніших міст США.

Кушнір Ігор Миколайович

У червні 2014 року екс-депутат, а нині радник міністра внутрішніх справ Михайло Апостол направив до СБУ дуже докладний депутатський запит щодо діяльності Ігоря Миколайовича Кушніра на посаді президента «ХК «Київміськбуд». заступника міністра оборони. Дорвавшись до керма управління найбільшою будівельною фірмою, він незаконно збагатився сам і не забув поділитися зі своїми друзями, які спокійнісінько продовжують жити в Україні. Прізвище Кушніра потрапило до Єдиного реєстру досудових досліджень, але його вже це мало цікавило. Саме в цей час він щосили шукав собі вілли в передмістях Сан-Дієго.

Як шахрай  Кушнір Ігор Миколайович нічого нового на світ не зробив. Він лише вміло скористався наданими високим службовим становищем можливостями, розбазарюючи довірене майно або здійснюючи невигідні для організації угоди за хороший «відкат». У Броварському районі він ініціював купівлю компанією 28 гектарів землі за 200 млн. гривень. Земельна ділянка абсолютно не придатна для будівництва житла. Хіба що для полігону поховання побутових та промислових відходів, але вартість сотки на ньому можна порівняти з найласішими земельними наділами поблизу Дніпровських круч. За допомогою впливових осіб у державних структурах було списано майно державного видавництва «Преса України», а 3 гектари землі, на якому воно розташовувалося, передали для будівництва житла, офісних будівель, торгово-розважальних центрів. Підряд, звісно, ​​отримала «ХК «Київміськбуд». З нехитрої операції Кушнір зміг отримати вигоду, продавши готової нерухомості на 255 млн гривень. За заниженою ціною для подальшого перепродажу було отримано адміністративні будівлі на вулицях Бєлінського та Мечникова, а також готель «Оберіг». Кушнір із спільниками організували навмисне банкрутство компаній «Медбуд» та «Екос». Мета виявилася все та ж – дармова земля, будівництво нерухомості, продаж та отримання прибутку. «Хвіст» непристойних діянь, скоєних «Київміськбудом» на чолі з Кушніром, тягнеться за компанією і після його втечі до Північної Америки. Причому «кидав» Кушнір не лише простих смертних, а й «авторитетних» людей. У квітні 2017 року на наступного президента «Київміськбуду» було скоєно збройний напад, внаслідок якого він отримав поранення. Явно замовниками були не новосели, незадоволені якістю житла,

Ще одна стрімка історія Ігоря Миколайовича Кушніра

Ігор Кушнір із Київміськбуду та екс-регіонал Роман Романюк із БПП працюють на ДНР, СБУ перехопили розмову бойовиків, які відмивають гроші через і Київміськбуд Кристалбанк Ігор Кушнір із Київміськбуду

та Роман Романюк — колишній регіонал із Блоку Петра Порошенка працюють у зв’язці з бойовиками терористичною. Це підтверджує аудіозапис СБУ, який містичним чином зник з офіційного ютуб каналу відомства, але залишився на інших джерелах. Цей запис став своєрідним шоком не лише для України, а й для низки країн Західної Європи. Обговорювали зв’язки Ігоря Кушніра та Романа Романюка із сепаратистами навіть у Конгресі США. Американські політики вважають, що цей факт підтверджує необхідність негайно здійснити чистку серед чиновників, представників державних підприємств та депутатів Верховної Ради України.

Так, напередодні польські видання публікували статтю під назвою “Роман Романюк та Ігор Кушнір помічені у фінансуванні сепаратистів”. Матеріал, що спирається на перехоплений Службою Безпеки України аудіозапис вийшов у топ-10 новин дня в Польщі, що абсолютно не властиве відносно локального Poland Net.

Польські журналісти дивуються, як нібито проукраїнський депутат президентської партії Роман Романюк та голова ХК «Київміськбуд» Ігор Кушнір можуть брати участь у схемах відмивання коштів для бойовиків Донецької Народної Республіки. Де-факто видання називає речі своїми іменами, звинувачуючи Романюка та Кушніра у фінансуванні терористів ОРДЛО.

Бойовики так званої ДНР виводять мільйони доларів на територію України, легалізуючи за допомогою українського ПАТ «Кристалбанк». У цій схемі беруть безпосередню участь нардеп від Блоку Петра Порошенка Роман Романюк, а також голова ХК «Київміськбуд» Ігор Кушнір. Обидва вони — люди аж ніяк не бідні і навряд чи роблять це заради того, щоб прогодувати сім’ю або зібрати кілька мільйонів на операцію безнадійно хворих родичів.

У записі розмови бойовиків, яку було перехоплено СБУ та опубліковано на офіційному каналі відомства Ігор Кушнір, проходить як довірена особа терористів, а депутат Роман Романюк називається людиною, якій бойовики можуть довіряти.

Отже, суть спілкування сепаратистів є такою. О. Лобушкін звертається до одного з лідерів бойовиків Сергія Григор’єва (позивний «Бик») і просить того надати максимальне сприяння у виведенні коштів з окупованих територій в Україну.

Персонаж із позивним «Бик» намагається запевнити О. Лобушкіна, що з його боку проблем не виникне і повідомляє про можливість провести мільйони через ПАТ «Кристалбанк», який досі працює на території України.

Лобушкін: Кристал? Ну, а там що?

«Бик»: Ну людина своя є, нормальна.

Лобушкін: То він перевірений?

“Бик”: Ну бл *, проблем не виникало.

Далі Григор’єв уточнює, що безперешкодне проведення правочину може допомогти здійснити народний депутат від БПП Роман Романюк, який «досить зрозуміла людина і з нею можна працювати».

Якщо вірити Григор’єву, Романюк за це візьме 3-5% від зазначеної суми. Тобто. бере Роман Романюк по-божому. Якщо врахувати, що така операція в Російській Федерації коштувала б бойовикам 8-9%.

Лобушкін: Ну то а що за Романюк?

«Бик»: Ну бл* друг Ігоря. Кушніра. Ти з ним спілкувався.

Лобушкін: Ну, тобто він не кине, так?

«Бик»: Ну, начебто він не кидала.

«Ну й треба буде… контролюючим роздати. Це все не просто так, ти розумієш» — резюмує терорист Григор’єв.

Ігор Кушнір просить грошей при владі, а скільки вкрав голова Київміськбуду

Як повідомили ЗМІ, Київська міська державна адміністрація відмовила комунальному підприємству Київміськбуду у збільшенні статутного капіталу на 1,3 мільярда гривень, як це просив його голова Ігор Кушнір.

Це означає одне – Київміськбуд стоїть на межі банкрутства. Тому що «збільшення статутного капіталу» у перекладі людською мовою означає докапіталізацію. А сума в 1,3 мільярда, які просив Кушнір у КМДА, це дірка, яка утворилася ще нещодавно в одному із найпотужніших та найуспішніших забудовників України.

Що тепер буде з об’єктами Київміськбуду – здогадатися неважко. Звісно, ​​у діяльність забудовника внесла свої корективи війна. І саме на неї і «з’їжджатиме» голова Київміськбуду Ігор Кушнір, коли натовпи обурених інвесторів, вкотре держава «прокинула» на квартири, штурмуватимуть офіс компанії та будівлю Київради.

Але в цьому випадку війна – лише фіговий лист, який, як манна небесна, впав у руки Кушніра. Тому що Київміськбуд під його керівництвом упевнено йшов до банкрутства і так. Компанія просто потопає у судах – за даними судових реєстрів, їх налічується близько тисячі.

Географія – весь Київ. Чи стало фінансове становище компанії наслідком цих судів, чи, навпаки, ці суди – наслідок збитковості Київміськбуду, питання спірне. Швидше за все це взаємопов’язані процеси, але минулого року компанія продемонструвала майже 36 мільйонів гривень збитків:

Звичайно, війна вплинула на роботу Київміськбуду, але не треба на неї все списувати – під керівництвом Ігоря Кушніра компанія і так котилася у фінансову прірву. І про це писали задовго до 24 лютого 2022 року.

Формально Київміськбуд є комунальним підприємством:

Але насправді Київміськбуд із акціонерного товариства давно перетворився на холдингову компанію. Фактично статус «комунального підприємства» – лише прикриття, яке тривалий час дозволяло залучати інвесторів у житло. Насправді бізнесом займаються десятки інших компаній, які нібито входять до холдингу.

Але місту у цих компаніях не належить майже нічого. Таким чином, гроші з Київміськбуду просто виводяться на сторонні компанії, а збитки навпаки вішаються на Київміськбуд.

Що цікаво – у крісло голови ПАТ ХК «Київміськбуд» Ігор Кушнір потрапив ще 2012 року. І пересів сюди із крісла… заступника міністра оборони України. Того самого, що потім утік до Росії. А Ігор Миколайович щасливо лишився. І пережив у цьому кріслі і Януковича, і Порошенка, і цілком можливо, переживе і Зеленського.

На нинішню посаду Кушнір потрапив завдяки сприянню глави Адміністрації президента Сергія Льовочкіна та керівника Держуправління справами Андрія Кравця. У ті ж часи Януковича. Дивно не те, що його не зачепив Порошенко, напрочуд інше – у 2019-2020 роках будівельний ринок Києва активно підминав під себе Офіс президента Зеленського. І тоді з нього вибили багато найсильніших персон. А Кушнір утримався.

На яких умовах – неясно. Особливо у світлі того, що 19 лютого 2021 року під санкції потрапила компанія Klodius Investments Limited, яка належить громадянці Кіпру Оксані Кушнір. Компанія зареєстрована на Британських Віргінських островах.

Оксана Кушнір – дружина Ігоря Кушніра. Якщо ми торкнулися її особи, то варто додати, що ця громадянка Кіпру із золотим паспортом має ще квартиру в елітному житловому комплексі «Французький квартал» площею 161 квадратний метр і два паркомісця. Загальна вартість нерухомості подружжя чиновника становить майже 160 тисяч доларів.

Не бідують і діти Ігоря Миколайовича. Син і дочка президента Київміськбуду володіють квартирою у ЖК «Заричне» майже 200 квадратних метрів за 309 000 доларів та ще двома апартаментами у ЖК «PecherSKY» на загальну суму в 590 тисяч доларів, до яких слід додати ще два паркомісця.

Дружина та діти також мають у своїй власності досить пристойний автопарк: Mercedes E250 Cabriolet (2016), Range Rover (2008), Mercedes E250 CDI (2014) та Mercedes E220, придбаний у 2017 році. Крім того, з 2013 по 2017 син Кушніра пересувався на мотоциклі Harley Davidson. За даними Центру журналістських розслідувань, загальна вартість автопарку становить близько $452 000.

Ні на що не натякаємо, але за все життя офіційний задекларований заробіток Кушніра Ігоря Миколайовича становив 127 тисяч доларів.

Загальна вартість нерухомості родини Ігоря Кушніра лише у Києві становить близько 1,1 мільйона доларів. Але цим активи чиновника, який попросив докапіталізувати Київміськбуд на 1,3 мільярда гривень, не обмежуються.

Як будь-який шановний представник так званої української еліти, Ігор Миколайович має трохи нерухомості та за кордоном. У місті Сан-Дієго, штат Каліфорнія, Ігор Кушнір у 2014 році став власником розкішного будинку на 800 квадратних метрів в елітному районі Ла-Хойя за 11 мільйонів доларів США.

Це вже не кажучи про те, що як мінімум із 2012 року він та його родина щорічно виїжджали за кордон у середньому 12 разів. Маршрути різноманітні: Німеччина, США, Великобританія, Австрія, Франція, Сейшельські острови.

Не став винятком і 2022 року. Минулого року «Українська правда» випустила чергове розслідування під назвою «БАТАЛЬЙОН “ВІНА” 2», серед бійців якого було помічено й Ігоря Миколайовича Кушніра.

Він потрапив до об’єктиву відеокамери під час прогулянки Віднем біля готелю «Хайят» разом зі своєю благовірною кіпріоткою:

Про те, хто і як випустив людину призовного віку – Кушніру на момент віденської прогулянки був 51 рік – ми вже скромно промовчимо. Тому що цей вояж – справжня дрібниця на тлі інших.

Згідно з даними, наданими міністру внутрішніх справ, Кушнір організував схему з присвоєння державних коштів шляхом завищення цін на земельні ділянки, які купували Київміськбуд, або заниження вартості приміщень, що виставляє компанія на продаж, від чого керівник компанії міг отримувати незаконні «дивіденди».

Загалом у результаті такої незаконної схеми, за оцінками поліції, могло бути надано понад мільярд гривень. Майже стільки, скільки просив Кушнір у КМДА на докапіталізацію Київміськбуду. Як каже пропагандист із сусідньої країни – «збіг? Не думаю”.

Ще одним збігом, пов’язаним із зникненням коштів із Київміськбуду, дуже дивна інвестиція в добудову офісно-житлового центру Mirax Plaza, який належав російському олігарху Сергію Полонському, відомому забудовнику. Зокрема, компанія Полонського Mirax займалася відомостями знаменитого “Москва City” у столиці РФ.

Ну раз мова зайшла про РФ та про інвестиції Київміськбуду у бізнес цієї країни, це була в біографії Ігоря Кушніра та сторінка, пов’язана з молодими донецькими джамахіріями.

Ще на початку війни на Донбасі СБУ перехопила розмову про фінансування організацій в ОРДЛО через Кристалбанк. Одним із фігурантів був тодішній нардеп Романюк. Переказ грошей робився нібито саме через нього, за винагороду 5%. Але для того, щоб на транзакцію погодилися представники бойовиків, гарантом виступив Ігор Кушнір.

Історію зам’яли, Кушнір навіть на якийсь час покинув територію України, але потім все струснулося. Може, все це й притягнуте за вуха, але, безперечно, інше – якраз у цей період і був придбаний цей особняк у Сан-Дієго за 11 мільйонів доларів.

Це лише частка всіх активів Ігоря Кушніра. Як людині, офіційна зарплата якої становить трохи менше ніж дві тисячі доларів в еквіваленті, вдалося все це накопичити – велике питання. Те, що всі активи Кушніра записані на дружину та дітей, обманює хіба що вельми ліберальні правоохоронні органи нашої країни.

А ось те, що в той час, як особистий добробут голови Київміськбуду Ігоря Кушніра йшов угору, а справи довіреної йому компанії прагнули краху, навряд чи збіг. Але навряд чи після краху Київміськбуду постраждає сам Кушнір – надто багато хто з ним пов’язаний, і перебувають вони надто у високих кабінетах, щоб чіпати ключову особу у всіх схемах. Тому що Ігор Кушнір не дарма пережив трьох президентів та кілька переділів ринку столичної нерухомості.

Ігор Кушнір веде “Київміськбуд” до банкрутства: КМДА відмовилася дати мільярд, а житло інвесторів опинилося під загрозою

КМДА відмовила голові “Київміськбуду” Ігорю Кушніру у фінансуванні на загальну суму 1,3 млрд грн (1 млрд у вигляді докапіталізації та 300 млн грн інвестицій у квартири). Будівництво стало, а найбільший забудовник столиці фактично відмовився на межі банкрутства.

Водночас сам Кушнір фінансових проблем не має. За час керівництва компанією його родина стала однією з найбагатших у столиці. Десятки об’єктів нерухомості оформлені на самого Кушніра. Але найдорожчі активи: літак, елітні квартири, компанії оформлені на дружину та дітей Кушніра. Поки інвестори у ЖК “Київміськбуд” залишаються без житла, за яке вже заплатили, голова компанії подорожує за кордон та розмірковує про те, що під час війни він має право здавати будинки хоч без фасадів.

Про те, як Ігор Кушнір довів “Київміськбуд” до кроку від банкрутства, читайте у матеріалі OBOZREVATEL .

“Київміськбуд” з акціонерного товариства перетворився на холдингову компанію. Фактично статус “комунального підприємства” – лише прикриття, яке дозволяло час залучати інвесторів у житло. Бізнес займаються десятки інших компаній, які нібито входять у холдинг. Але місту цих компаніях належить менше 1% до 55%.

Кушнір побудував імперію на кшталт “Укрбуду”. Але, як і у випадку з Микитасем, непомірні апетити призводять до плачевних фінансових результатів. ЗМІ при цьому стверджують, що керівник комунального забудовника паралельно володіє двома приватними компаніями-забудовниками. І ось ці дві компанії проблем з активами не мають.

У той час як “Київміськбуд” свої роботи зупинив та виконати зобов’язання перед інвесторами не в змозі. Діра, що утворилася в бюджеті, за інформацією OBOZREVATEL складає близько 2 млрд грн. Щоб урятувати компанії, Кушнір попросив у міста збільшити статутний капітал (фактично просто віддати) на 1 млрд грн, а ще 300 млн грн виділити на покупку квартир у “Київміськбуду”.

Кушнір виправдає ситуацію повномасштабною війною. “Під час війни можна взагалі, бл..дь, здавати будинки без фасадів, без благоустрою, без нічого. Не подобається їм, дорогу не підписують. Нехай йдуть нах..й”, –  прокоментував  невдоволення інвесторів нібито голова “Київміськбуду” Ігор Кушнір під час своєї розмови з Максимом Микитасем (підозрюваний у численних аферах екс-глава “Укрбуду”). Запис розмови інвесторам надав сам Микитась, його також опублікували у мережі.

Але й до повномасштабної війни Кушнір здавав будинки без комунікацій. OBOZREVATEL вже докладно писав про ситуацію в ЖК Медовий. Там один із будинків не підключений до опалення, не закінчив благоустрій. Ще один приклад – ЖК “Райдужний”. Його за термінами мали здати в експлуатацію ще до повномасштабної війни. А тепер пропонують інвесторам оформлювати право власності на квартири у будинках, які не підключилися до комунальних послуг. І якщо інвестори це зроблять, їм доведеться самостійно вирішувати проблеми із підключенням комунальних послуг. І вирішення цієї проблеми може коштувати десятки мільйонів гривень.

Робота нібито на комунальному підприємстві, як  стверджує  видання УП, стала одним із власників ще двох забудовників. Йдеться про компанії IB Alliance та bUd development. В обох компаніях його партнер – скандальний нардеп від ОПЗЖ Вадим Столар.

Тісні стосунки з ОПЗЖ підтверджують ще один факт. На його дружину Оксану  оформлено  літак, на якому екс-нардеп та державний зрадник Віктор Медведчук літав до свого кума Путіна до Москви. Сам 51-річний Кушнір у розпал опалювального сезону 2022-2023, коли у ЖК “Медовий” цілий будинок залишався без опалення, відлетів до Відня (і став героєм розслідування  УП  “Батальйон Відень”).

Як бізнесмен міг у період повномасштабної війни перетинати державний кордон, невідомо. Ще до повномасштабної війни журанлісти-розслідувачі  виявили  у родини Кушніра нерухомість на десятки мільйонів гривень. Так, у власності дружини Кушніра квартира в елітному житловому комплексі “Французький квартал” площею 161 квадратний метр та два паркомісця. Син та дочка президента “Київміськбуду” володіють квартирою у ЖК “Зарічний” майже 200 квадратних метрів та ще двома апартаментами у ЖК “PecherSKY”.

У своїх деклараціях Кушнір також не вказав жодного автомобіля. У власності дружини та дітей знаходяться Mercedes E250 Cabriolet (2016), Range Rover (2008), Mercedes E250 CDI (2014) та Mercedes E220, придбаний у 2017 році. Крім того, з 2013 по 2017 син Кушніра пересувався на мотоциклі Harley Davidson. За все життя офіційний задекларований заробіток Кушніра Ігоря Миколайовича становив 127 тисяч доларів, що в три з половиною рази менше за прайс лише автомобільного парку, з’ясували журналісти.

Його дружина володіє компанією Klodius Investments Limited, проти якої діють санкції РНБО. Причину запровадження санкцій публічно не пояснюють, проте сам факт означає, що у РНБО є дані, що компанія завдає шкоди національній безпеці України.

У такій ситуації виникає логічне питання: чи зможе Кушнір, який доводить “Київміськбуд” до такого стану, врятувати найбільшого забудовника та не допустити краху? Банкрутство “Київміськбуду” може призвести до масштабних наслідків. Без житла залишаться тисячі киян. Чи не настав час замінити керівництво “Київміськбуду” для того, щоб не допустити розорення компанії та виведення останніх її активів?

Схожі матеріали