Родинний бізнес Артура Гранца: офшори, російські компанії та зв’язки з Арахамією

Родичі власника магазинів д’юті фрі Артура Гранца ведуть бізнес у Росії: як це пов’язано з офшорами, Дубаєм та Давидом Арахамією.

З початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну український ринок безмитної торгівлі зазнав серйозних змін. Закриття аеропортів значно ускладнило діяльність магазинів д’юті фрі, які довгий час залишалися однією з ключових ланок у тіньових схемах ввезення та вивезення підакцизних товарів. Проте журналістське розслідування виявило, що навіть у воєнний час бізнес продовжив функціонувати, використовуючи офшорні компанії та закордонні структури. У центрі цієї історії опинився Артур Гранц – власник мережі магазинів д’юті фрі в Україні, проти якого відкрито кримінальні провадження.

Попри кримінальні справи щодо ймовірного ухилення від сплати податків в Україні, його родина зберегла ділові інтереси в Росії. Офшорні компанії, зареєстровані на Кіпрі, виступають ключовими власниками активів, які напряму пов’язані з бізнесом у країні-агресорці. Його сини, Давид та Арман Гранц, до 2023 року керували російськими підприємствами, що працюють у сфері нерухомості. Офіційно вони вийшли з переліку засновників, але контроль над компаніями продовжила здійснювати офшорна структура Jeprano Trading Limited, що, як з’ясували журналісти, має зв’язки із самим Гранцом.

Окрім цього, у справі Артура Гранца несподівано з’являється політичний слід. Розслідування виявило можливий зв’язок бізнесмена з Давидом Арахамією – головою фракції «Слуга народу» у Верховній Раді України. Через дубайські та латвійські компанії, що спеціалізуються на поставках підакцизних товарів, простежується зв’язок між структурами Гранца та підприємствами, які могли мати підтримку з боку політичних діячів. Такий розвиток подій викликає чимало запитань, особливо в контексті триваючого кримінального розслідування щодо ухилення від сплати податків і діяльності українських підприємств Гранца, які попри все продовжують працювати.

Закриття українських аеропортів із початком повномасштабного вторгнення РФ в Україну значно ускладнило життя «королів контрабанди». Зокрема, через припинення роботи магазинів безмитної торгівлі д’юті фрі. Але журналісти з’ясували, що схема ввозу-вивозу сигарет та алкоголю за допомогою цих точок не зникла, навіть попри війну.

Одним із власників магазинів д’юті фрі в Україні є доволі непублічний бізнесмен Артур Гранц. Проти його компаній вже після вторгнення РФ в нашу країну заведені кримінальні справи щодо ймовірного ухилення від сплати податків. А його сини продовжують вести бізнес в Росії, використовуючи “офшорки” батька на Кіпрі.

«Російські вуха»

Артур Гранц є бенефіціарним власником групи компаній «БФ Капитал». Основними фірмами є ТОВ «БФ Груп», спільне підприємство у формі ТОВ «Д’юті фрі трейдінг», спільне підприємство «Мелло д’юті фрі» у формі ТОВ та ТОВ «Автопорт-Чоп». Щодо цих компаній зареєстроване кримінальне провадження за ознаками ухилення від сплати податків. У вересні 2023 року детективами Бюро економічної безпеки на основі рішення суду був проведений обшук у магазині безмитної торгівлі на Закарпатті, що належить спільному підприємству «Мелло д’юті фрі», офіційним бенефіціаром якого є Артур Гранц. Тоді правоохоронці вилучили тютюнові вироби, які слідство вважає речовим доказом.

 

гранц qhtidrriqtuiqzzant

 

У цьому ж кримінальному провадженні фігурує ТОВ «Д’юті фрі трейдінг», приміщення якого за іншою адресою на Закарпатті також обшукували БЕБівці. При обшуках, як і в першому випадку, були вилучені тютюнові вироби. У грудні 2023 року компанія Гранца намагалась через суд повернути товар, однак судді не стали на сторону бізнесмена.

 

гранц

 

У лютому 2025 року щодо того ж кримінального провадження в компаніях Гранца пройшли чергові обшуки. І судячи з усього, вони відбувались вже у столичному регіоні. Була вилучена низка товарно-транспортних накладних та видаткові накладні за 2024 рік. 3 березня цього року Шевченківський суд задовольнив клопотання Офісу Генпрокурора і наклав на ці документи арешт.

 

гранц

 

Згідно з українськими реєстрами, Артур Гранц також є бенефіціаром ТОВ «БФ енд ГХ тревел рітейл ЛТД», 100% якої записано на кіпрську фірму “Т.Р.П. Тревел рітейл партнерс лімітед” (T.R.P. Travel retail partners limited).

 

гранц

 

Остання була зареєстрована ще у 2008 році, й зараз одним із її керівників зазначена інша кіпрська «офшорка» – Cyproman services limited.

 

гранц

 

Серед керівників фірми T.R.P. Travel retail partners limited, яка на 100% володіє ТОВ «БФ енд ГХ тревел рітейл ЛТД» Артура Гранца, є A.T.S. directors limited, A.T.S. managers limited та A.T.S. services limited. Ці кіпрські компанії раніше управляли BF & GH holding Ukraine LTD. Серед засновників останньої був сам Артур Гранц. Дані про це містяться в кіпрських реєстрах.

 

гранц

 

Але варто повернутись до Cyproman services limited. В одному офісі на Кіпрі з нею прописана Cymanco services limited. Вона ж є секретарем компанії зі співзвучною до української групи Гранца назвою – BF capital limited. Водночас Cymanco services limited керує ще однією кіпрською фірмою – Jeprano trading limited. Остання привела журналістів до реєстрів компаній країни-агресорки.

 

гранц

 

 

гранц

 

Так, “Жепрано трейдинг лімітед” з 2014 року є власницею російського ТОВ «Авангард». Фірма розташована в Московській області, в місті Одинцово. З травня 2018-го по травень 2023 року нею керував Давид Артурович Гранц. Це син бізнесмена Артура Гранца.

 

гранц

 

В свою чергу російське ООО «Авангард» з жовтня 2018 року є співзасновником ТОВ «Мика холдинг», яке розміщується в тому ж офісі в Підмосков’ї. Ним до червня 2023 року керував Арман Артурович Гранц. Як можна здогадатись, він також є сином власника мережі магазинів д’юті фрі в Україні Артура Гранца. Обидві компанії займаються діяльністю у сфері нерухомості в Росії.

 

гранц

 

Хоча сини Артура Гранца позаминулого року вийшли з числа засновників російських підприємств, керувати ними залишається кіпрська офшорка Jeprano trading limited, пов’язана з ним же.

Зв’язок зі «слугами народу» через Дубай та Латвію

У 2021 році, ще до повномасштабного вторгнення РФ в Україну, сталась цікава подія, яка, судячи з усього, може вивезти на зв’язок Артура Гранца та керівника фракції «Слуга народу» Давида Арахамії. За даними державного підприємства «Укренерго», з грудня 2021 року найбільшим імпортером електроенергії з Білорусі в Україну стало ТОВ «Трейденергоресурс». Воно було зареєстроване у 2019 році, й серед його засновників досі є Vector Energy Innovation FZCO.

 

гранц

 

Ця компанія зареєстрована в Дубаї, а її керівником є Таріям Матар Мохамед Таріям. У його профілі в соціальній мережі LinkedIN зазначається, що він є CEO в Industrial Innovation Group.

 

гранц

 

Як зауважується в бізнес-пошуковій системі YouControl, ключові особи Industrial Innovation Group – Ірина Обиденко та Таріям Матар Таріям. Компанії групи працюють у сфері захищеного друку, біометричних систем тощо. Активи в Україні: ТОВ «Інноваційно-індустріальна група», ТОВ «Поллі-сервіс», ПрАТ «Оті», ТОВ «СП «Голографія» та інші.

У 2023 році Дзеркало тижня писало, що саме під «Інноваційно-індустріальну групу» могла бути ухвалена постанова Кабінету Міністрів, яка фактично повертала би голографічну стрічку на акцизні марки для тютюнових та алкогольних виробів. Це стара схема заробітку, яка приносила вигодонабувачам з консорціуму ЄДАПС часів Януковича мільярдні прибутки.

Журналісти називали постачальником нових голограм ТОВ «Поллі-сервіс», яке входить в «Інноваційно-індустріальну групу», яку, з одного боку, пов’язували з Артуром Гранцом, а з іншого – з тим самим Арахамією, який робив певну промоцію групі.

2024 рік приніс ще більше інформації про ймовірний зв’язок Арахамії та Гранца. Восени минулого року латвійська компанія GD&L Services купила дві будівлі в Ризі. В одній з них, як пише місцева преса, раніше розташовувався Театр оперети, а згодом там працювали клуби Studio 69 і La Rocca. Антикор писав, що власницею грального закладу Studio 69 була цивільна дружина колишнього першого заступника Комісії з регулювання азартних ігор і лотерей в Україні Бориса Баума Карина Сироткіна.

Другу будівлю GD&L Services купила у компанії Terbatas seta, яка, за даними латвійських реєстрів, також належить Сироткіній.

Засновником GD&L Services, яка стала новим власником яскравих будівель дружини Баума, є Advanced technologies solutions, що зареєстрована в Об’єднаних Арабських Еміратах. Латвійські журналісти пишуть, що дубайська компанія прямо зареєстрована на Артура Гранца, однак Антикору підтвердити цю інформацію не вдалось.

Втім, вдалось знайти цікаві дані щодо поставок латвійської GD&L Services, які пов’язують її з Україною та ринком підакцизних товарів. У 2021 році фірма з Риги декілька разів постачала етиловий спирт або спиртні напої для ТОВ «Глобал спірітс Україна». Це компанія фігуранта справи про державну зраду, бізнесмена Євгена Черняка.

 

гранц

 

Про зв’язок Баума, який тривалий час працював в Росії, та Давида Арахамії до повномасштабного вторгнення не писав тільки ледачий. Судячи з усього, зараз через Баума з Арахамією може співпрацювати і Артур Гранц, чиї діти продовжують вести бізнес у Росії.

Артур Гранц був громадянином Білорусі. Інформація про це міститься в українських реєстрах. І нагадаємо, компанія, яка може бути пов’язана з впливом Давида Арахамії, як зазначалось вище, до повномасштабного вторгнення Росії стала лідером поставок білоруської електроенергії в Україну.

В контексті зв’язків через фірми, які ведуть, з одного боку, в Росію, а з іншого – в Дубай, дуже цікаво, як буде розвиватись кримінальне провадження щодо ймовірного ухилення від сплати податків компаніями Артура Гранца в Україні. І ще більш цікаво, чи звернуть увагу правоохоронні органи на чинний бізнес найближчих родичів Гранца в країні-агресорці.

Автор: Олена Добродій

 

Схожі матеріали