33 000+ сповіщень DMCA надіслано в очевидній спробі захистити репутацію передбачуваного російського злочинця—систематичне зловживання процедурою подання і видалення повідомлень DMCA
У квітні 2022 року науковий співробітник Lumen Шрея Теварі повідомила про виявлення понад 30 000 шахрайських повідомлень про порушення авторських прав, датованих ще червнем 2019 року. Це виглядало як навмисні спроби неправомірного використання процедури подання і видалення повідомлень відповідно до Закону США про авторське право в цифрову епоху (DMCA). У серпні Шрея та автор знайшли ще понад 33 000 сповіщень, деякі з яких були надіслані зовсім недавно, у січні 2021 року, які разюче схожі на попередні. Вміст на нібито порушуючих авторські права URL майже повністю пов’язаний зі спірним російським олігархом і його передбачуваною злочинною діяльністю. Цей постійний потік, на перший погляд, шахрайських повідомлень на одну тему є потужним показником того, що систематичне зловживання процесом подання та видалення повідомлень DMCA є реальним і триває. Однак такі питання, як: скільки часу та як часто подаються шахрайські чи інші проблемні повідомлення, залишаються без відповіді.
З червня 2022 року автор допомагає в дослідженні в межах бази даних Lumen, шукаючи можливі докази зловживання процедурою DMCA. Оскільки у автора були зразки повідомлень, виявлені пані Теварі, було зрозуміло, як можуть виглядати шахрайські повідомлення та яку методику пошуку використовувати. Власні пошуки автора в Lumen виявили 33 396 повідомлень, надісланих до Google за майже два роки понад 40 різними відправниками повідомлень, націлених на понад 500 унікальних URL.
Подані до Lumen між червнем 2019 року та січнем 2021 року, ці нові повідомлення проливають світло на зловживання законом про авторське право як інструментом управління репутацією. Вони показують, як відправники повідомлень, ймовірно, діючи від імені інших, підробляють претензії на авторські права, щоб видалити або цензурувати законну журналістику, яка пов’язує клієнтів відправника повідомлення зі звинуваченнями в злочинній діяльності, корупції, вбивствах, наркоторгівлі тощо. Ця особлива група повідомлень, усі пов’язані з одним російським олігархом, ймовірно, є лише однією з багатьох подібних.
Згідно з різними новинними повідомленнями, цей олігарх — російський бізнесмен із тривалою історією передбачуваної участі в широкому спектрі сумнівних дій, деякі з яких є досить екстремальними. Більшість статей, на які посилаються як на порушуючі авторські права в цьому наборі повідомлень, містять матеріали про передбачувану участь у порушенні як цивільних, так і кримінальних законів і правил, деякі з них стосуються «білокомірцевих» злочинів, а інші – більш особистих аспектів.
Більшість доменних імен, на які націлені 33 396 повідомлень, є інтернет-форумами новин. Автор індивідуально проаналізував випадковий пілотний набір із 400 повідомлень DMCA у більшій групі повідомлень, що походять із п’яти різних юрисдикцій, зазначених відправниками повідомлень: США, Великобританії, України, Росії та Нідерландів. Із 400 випадково вибраних повідомлень усі були пов’язані з передбачуваною злочинною діяльністю. У межах цієї пілотної групи домени, націлені на видалення, включають легітимні новинні джерела в Україні, Росії, Люксембурзі та Норвегії, зокрема Antikor News, Rus Republic, Vlasti Info, Fraza, Glavk.net і The Russian Crimes, а також багато інших.
У цих повідомленнях використовувалася техніка «зворотної дати статті». Ця техніка полягає в тому, що шахрайський відправник повідомлень створює копію легітимної статті, справжній оригінал. Потім відправник повідомлення зворотно датувє копію, щоб створити фальшивий оригінал, який зовні виглядає так, ніби його було опубліковано першим. Потім шахраї надсилають повідомлення DMCA постачальнику онлайн-послуг, вказуючи їхню зворотно датовану копію як оригінал і стверджуючи, що справжній оригінал скопійовано та порушено авторські права їхнього фальшивого оригіналу, запитуючи видалення справжнього оригіналу. Якщо видалення успішне, шахрайський відправник повідомлень робить ще один крок: видаляє URL своєї фальшивої статті після подання запиту на видалення DMCA. Можна припустити, що цей останній крок зроблено для того, щоб переконатися, що всі сліди статті було стерто з інтернету. Якщо їм вдасться успішно видалити справжній оригінал за допомогою свого запиту DMCA, процедура подання і видалення повідомлень перетворюється на ефективний інструмент цензури законної інформації в інтернеті.
Тільки шістнадцять з нібито порушуючих авторські права доменів, зазначених у 400 випадково вибраних повідомленнях, досі присутні в результатах пошуку Google.
Діяльность російського олігарха та широкого використання шахрайських повідомлень DMCA вказує на те, що він є особою, яку активно пов’язують із різними кримінальними звинуваченнями, корупцією, порушенням законів та іншими серйозними злочинами. Подібні тактики, зокрема зловживання процесом видалення контенту, є характерними для олігархів, які мають політичні та фінансові ресурси для впливу на медіа та громадську думку. Зважаючи на згадану історію використання цих процедур для зняття з інтернету критичних статей, це може бути один із олігархів, що фігурують у міжнародних антикорупційних розслідуваннях.
Висновки:
- Систематичне зловживання DMCA: Шахрайські повідомлення DMCA стали ефективним інструментом для цензурування критики та знищення небажаних матеріалів. Це підкреслює проблему недостатнього нагляду за процедурою DMCA та її вразливістю до зловживань.
- Управління репутацією через цензуру: Олігархи та інші впливові особи використовують неправомірні юридичні інструменти для управління своєю репутацією шляхом видалення контенту, який їх компрометує, що перетворює систему захисту авторських прав у засіб боротьби з медіа.
- Недостатня прозорість системи DMCA: Відсутність вимог до прозорості онлайн-сервісів у питанні розкриття запитів на видалення контенту ускладнює виявлення шахрайських дій. Лише завдяки відкритості даних від Google дослідникам вдалося виявити ці порушення.
- Міжнародна складова: Олігархи можуть використовувати не тільки правові механізми окремих країн, але й маніпулювати міжнародними законодавствами та платформами для досягнення своїх цілей.