Єврейське коріння Ентоні Блінкена: Вплив родини з України на його дипломатичну кар’єру

Ентоні Блінкен, нинішній Державний секретар США, має досить різноманітне коріння, яке глибоко вплинуло на його світогляд і кар’єру. Він походить із єврейської родини, частина якої емігрувала до США з Європи, рятуючись від антисемітизму та переслідувань.

Батько Блінкена, Дональд Блінкен, був впливовим американським дипломатом і бізнесменом. Родина Блінкена походила з Київської губернії (сучасна Україна), а також із Російської імперії, звідки втекла на початку XX століття через загрози єврейських погромів. Дідусь і бабуся по лінії батька, Мейр і Етель Блінкени, приїхали до США і почали нове життя.

Мати Ентоні Блінкена, Джудіт Пондер, також мала єврейське коріння. Після розлучення з батьком Блінкена, вона вийшла заміж за Семюеля Пісара — відомого юриста та дипломата, який був одним із наймолодших вижилих у Голокості. Пісар вплинув на молодого Ентоні, передаючи йому свої знання про трагедії війни та цінність міжнародної дипломатії.

Державний секретар США Ентоні Блінкен часто згадує про те, що його родичі іммігрували до США з території України. А якщо точніше – з Києва. Але відома дослідникам історія родини Блінкен, чи, як тоді вони називались, Блінкін, починається раніше.

Перші згадки про родину держсекретаря США Ентоні Блінкена в книзі родоводів із Переяслава датуються 1874 роком. Янкель і Рись Блінкіни мали чотирьох синів і двох дочок. Їхній молодший син Меєр, який згодом іммігрував до США, народився у 1877 році.

Державний архів Київської області: записи про чотирьох синів Янкеля
Державний архів Київської області: записи про чотирьох синів Янкеля

«Вони приїхали в Переяслав із Золотоноші, – розповідає дослідниця єврейських родоводів Надія Ліпес. – У них було прізвище Блінкін – і Меєр, прадідусь Ентоні Блінкена, писав своє прізвище через «І» – БлінкІн, а не БлінкЕн».

Зрештою, Меєр Блінкін перебрався до Києва. Там він одружився зі старшою на рік Ганною-Махле Туровською. Весілля зіграли в хоральній синагозі на київському Подолі, яка зараз стоїть на вулиці Щекавицькій. Через два роки в них народився первісток – Мойше, тобто Мойсей, дід нового держсекретаря США.

Згодом у пари народяться ще три сини: Соломон, Яків-Гершель і Віктор. На початку 1904 року сім’я Блінкіних почала імміграцію в США – першими вирушили Меєр і 4-річний Мойсей. Спочатку в Гамбург, потім у Лондон, а звідти на кораблі – в Нью-Йорк. Але після прибуття батька й сина затримали для додаткової перевірки.

Із архівів American Family Immigration History Center: такий вигляд мала реєстрація нових прибульців. На цій сторінці, серед інших, є вихідці з Російської імперії 28-річний Макс Блімкін, тесля, і його 8-річний син Герш
Із архівів American Family Immigration History Center: такий вигляд мала реєстрація нових прибульців. На цій сторінці, серед інших, є вихідці з Російської імперії 28-річний Макс Блімкін, тесля, і його 8-річний син Герш

«У записах вказано, що Меєра відкликали з черги, – розповідає директорка центру історії імміграції американських сімей Джекі Шалк. – Це було не через стан здоров’я. Ми лише знаємо, що поряд із його іменем у журналі стоїть хрестик – нам не відомо, в чому була причина. Але ми знаємо, що у Меєра було з собою 10 доларів. У документі вони закреслені, і поруч написано 2. Це цікаво, бо в його сина, в якого нічого з собою теоретично не могло бути, виявилось 8 доларів. Схоже, батько просто засунув їх у кишеню дитини – думаючи, що його самого відправлять додому, а хлопчика залишать».

Прізвище Блінкін дуже специфічне, і, найімовірніше, всі носії цього прізвища – родичі
Надя Ліпес, дослідниця єврейських родоводів

Через два роки в США приїхала дружина з іншими дітьми. У Мойсея, який змінив своє ім’я на Моріс, згодом народилось двоє дітей. Один із них, Дональд Меєр Блінкен, згодом стане послом США в Угорщині – і батьком теперішнього держсекретаря США Ентоні Блінкена.

Дослідниця єврейських родоводів Над я Ліпес каже, що в теперішнього голови Держдепартаменту, найімовірніше, залишилась далека рідня по той бік океану: «Прізвище Блінкін дуже специфічне, і, найімовірніше, всі носії цього прізвища – родичі».

За даними української мапи прізвищ, в Україні зареєстровано щонайменше 24 людини з прізвищем Блінкін чи Блінкіна. Найбільше – у Харківській і Запорізькій областях.

Отже, Ентоні Блінкен має змішане єврейське коріння з європейським походженням, зокрема з України, що сформувало його світогляд і сильну відданість міжнародним відносинам і правам людини

Схожі матеріали