ATACMS, Storm Shadow, SCALP-EG, TAURUS: Перспективи ракетних ударів і стратегічна перевага України в сучасній війні

Відсутність офіційних заяв про удари по Росії

На цей момент відсутні офіційні підтвердження з боку США чи України щодо того, що Вашингтон погодив із Києвом удари по території Росії за допомогою далекобійного ракетного озброєння. Інформація базується виключно на публікаціях у ЗМІ, які стверджують, що було отримано дозвіл на використання американських ракет ATACMS та британських Storm Shadow. Деякі джерела також припускають, що ці системи вже застосовувалися: ATACMS — для удару по складу боєприпасів у Карачаєві Брянської області, а Storm Shadow — по об’єкту зв’язку в Мар’їно Курської області.

Сумнівні “докази” і заяви Росії

Російська сторона активно демонструє уламки, які нібито належать Storm Shadow, збитим їхньою протиповітряною обороною. Водночас відеозаписи з місць вибухів спростовують офіційні заяви Міноборони РФ про “успішне перехоплення”. Незважаючи на ці заяви, вибухи в Карачаєві та Мар’їно свідчать про те, що ракети досягли своїх цілей.

Потенційне розширення спектра озброєнь

Не варто забувати й про інші системи, які можуть бути використані в майбутньому. Французькі SCALP-EG, як і Storm Shadow, входять до тієї ж категорії озброєнь, і логічно припустити, що їх також можуть задіяти. Крім того, очікується отримання Україною ракет AGM-158 та AGM-154, а також, можливо, TAURUS. Постає питання, чи будуть дозволи на їх використання поширені й на територію Росії.

Не менш важливою є перспектива збивання російських літаків у російському повітряному просторі за допомогою західних ЗРК, таких як Patriot, та ракет класу “повітря-повітря” AIM-120C/D для F-16. Це питання також потребує політичного вирішення.

Виробництво зброї в Україні: масштаб і перспективи

Одним із найбільш значущих заяв стало повідомлення президента України Володимира Зеленського про плани виробництва до 3 тисяч крилатих ракет Р-360 та 30 тисяч ударних дронів на рік. Це означає щоденне виготовлення не менше 8 крилатих ракет і 80 дронів. Такий рівень виробництва перевищує можливості Росії у створенні ракет Х-101 у чотири рази, а “Калібрів” — у вісім разів.

У разі досягнення заявлених масштабів Україна до 2025 року матиме суттєву перевагу у виробництві високоточних озброєнь, здатних вражати критично важливі об’єкти ворога.

Стратегічні наслідки для Росії

Розширення зони ураження на 300 кілометрів від кордону України робить перебування російських військових у цих районах небезпечним. Якщо виробництво ракет та дронів набере обертів, під загрозою опиняться об’єкти на Камчатці, у Кронштадті, Москві, Санкт-Петербурзі, Грозному, Моздоку та Новоросійську.

Можливий сценарій — тотальне виведення з ладу інфраструктури, включно з енергосистемою Москви, стратегічними об’єктами Кремля та іншими центрами ухвалення рішень.

Порівняльна таблиця: масштаби виробництва та бойові можливості

Показник Україна (2025) Росія (2023)
Виробництво крилатих ракет на добу 8 2
Виробництво ударних дронів на добу 80 ~10
Щорічне виробництво крилатих ракет 3 000 ~750
Щорічне виробництво ударних дронів 30 000 ~3 500
Основні системи ураження Р-360, ударні дрони Х-101, 3М14 “Калібр”
Дальність ураження 300+ км 250–300 км
Потенціал впливу на стратегічні цілі Високий Середній

Підсумовуючи, нинішні удари — лише початок, і майбутні виробничі можливості України дозволять суттєво змінити баланс сил

Схожі матеріали